Copyright © 2008         Γυμνάσιο-Λυκειακές Τάξεις Ιτέας Καρδίτσας           Σχεδίαση:Τσατσαρέλη Ευαγγελία-Μαυριάς Δήμος
Γυμνάσιο - Λυκειακές Τάξεις Ιτέας Καρδίτσας
Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Στις 15 Δεκεμβρίου 2006 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου και Λυκείου Ιτέας για την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου της περιόδου 2006/2008.

Οι γονείς που εκλέχτηκαν και απαρτίζουν το νέο Δ.Σ. είναι:

Πρόεδρος   :    Μηλαίου Μαρούλα

Γραμματέας:    Καραγιάννη Λίτσα

Ταμίας         :   Αγγέλου Χρήστος

Μέλη               Ντελής Γιώργος

Πανταζής Γιώργος

Ρεβενήσιος Περικλής

Κόρμας Ευθύμιος

Ευχαριστούμε τους γονείς που μας εμπιστεύθηκαν. Υποσχόμαστε να προσφέρουμε ακούραστα και με ενθουσιασμό τις υπηρεσίες μας.

Ελπίζουμε στην αμέριστη συμπαράσταση των γονέων και στη δημιουργική συνεργασία των μαθητών και των διδασκόντων.

Στόχος μας το καλύτερο δυνατό για τα παιδιά μας και για το Σχολείο.

Την Παρασκευή 8/2 και το Σάββατο 9/2 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο - Λύκειο Ιτέας Καρδίτσας το πρώτο εισαγωγικό σεμινάριο του Επιμορφωτικού Εργαστηρίου του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας.  Με το διήμερο αυτό εγκαινιάστηκε ένας κύκλος εισαγωγικών σεμιναρίων που πραγματοποιούνται μέσα στο Φεβρουάριο σε ολόκληρη τη χώρα.

Η Μορφωτική και Αναπτυξιακή Πρωτοβουλία, που έχουν αναλάβει σε συνεργασία με το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων οκτώ έγκυρα και με μακρά παρουσία και προσφορά κοινωφελή ιδρύματα (Ίδρυμα Ευγενίδου, Ίδρυμα Ι. Φ. Κωστόπουλου, Ίδρυμα Λαμπράκη, Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη, Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τράπεζας, Ίδρυμα Μποδοσάκη, Ίδρυμα Στ. Νιάρχος και Ίδρυμα Α. Σ. Ωνάσης - βλ. σχετικά και www.protovoulia.org), υποστηρίζει την πιλοτική λειτουργία του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας (http://schoolnet.protovoulia.org), κατά τη σχολική χρονιά 2007-2008 και συγκεκριμένα την περίοδο Ιανουαρίου - Μαΐου 2008.
Στο σεμινάριο της Θεσσαλίας συμμετείχαν 15 εκπαιδευτικοί από τα εξής σχολεία: Γυμνάσιο και Λυκειακές τάξεις Ιτέας, Γυμνάσιο Μαγούλας Καρδίτσας,  Γυμνάσιο Προαστίου Καρδίτσας, 8ο Γυμνάσιο Βόλου και Εσπερινό Γυμνάσιο Λάρισας.  Εκ μέρους του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας συμμετείχαν ο Καθηγητής Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Γιώργος Μαυρογιώργος, η κ. Μαρία Δρακοπούλου, ο κ. Άρης Σιούτης, ο κ. Νίκος Ζυγουρίτσας και η κ. Βιβή Ανθοπούλου.

Όπως εξήγησε ο κ. Μαυρογιώργος, το Δίκτυο Σχολικής Καινοτομίας έρχεται να προσφέρει, σε συντονισμό με τις προγραμματικές δράσεις του ΥπΕΠΘ, στήριξη σε σχολεία και εκπαιδευτικούς, ώστε να αναλάβουν καινοτόμες πρωτοβουλίες, για τη βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου. Η λειτουργία του εντάσσεται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσφοράς της Πρωτοβουλίας για την ποιοτική αναβάθμιση της παιδείας και τη διασφάλιση ίσων και δημιουργικών ευκαιριών στη μάθηση.

Η υπεύθυνη του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας (ΔΣΚ), κ. Βιβή Ανθοπούλου, τόνισε ότι το Επιμορφωτικό Εργαστήριο του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας επιδιώκει να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις που σταδιακά θα στηρίξουν τον εκπαιδευτικό και τη σχολική μονάδα, ώστε να ανταποκριθούν στις παραπάνω προκλήσεις. Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά (2007/8) συμμετέχουν πιλοτικά στο ΔΣΚ περίπου 50 δημόσια σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Οι εκπαιδευτικοί που συναντήθηκαν στο σχολείο της Ιτέας αντάλλαξαν απόψεις και εμπειρίες και υιοθέτησαν τη μεθοδολογία, με βάση την οποία θα δραστηριοποιηθούν στο πλαίσιο του Εργαστηρίου σε θέματα εκπαιδευτικού σχεδιασμού, αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες με τρόπο συμβατό με την παιδαγωγική πρόταση του Δικτύου, το ισχύον Αναλυτικό Πρόγραμμα αλλά και το Διαθεματικό Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών και, εντέλει, προτείνοντας, εφαρμόζοντας και αποτιμώντας παιδαγωγικές και άλλες σχολικές καινοτομίες.
Οι εργασίες του Εργαστηρίου θα εξελιχθούν κυρίως εξ αποστάσεως και με την ολοκλήρωσή τους θα αναρτώνται στο διαδίκτυο.  Πρόσβαση στο υλικό του  ΔΣΚ μπορούν να έχουν και εκπαιδευτικοί, οι οποίοι, συμπληρώνοντας την αίτηση στο δίκτυο, γίνονται μέλη του ΔΣΚ μεμονωμένα, χωρίς προϋπόθεση συμμετοχής της σχολικής τους μονάδας. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία του Επιμορφωτικού Εργαστηρίου του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας, μπορείτε να επικοινωνήσετε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο schoolnet@protovoulia.org.
ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ
ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΙΤΕΑΣ