Copyright © 2008         Γυμνάσιο-Λυκειακές Τάξεις Ιτέας Καρδίτσας           Σχεδίαση:Τσατσαρέλη Ευαγγελία-Μαυριάς Δήμος
Γυμνάσιο - Λυκειακές Τάξεις Ιτέας Καρδίτσας
ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2007-2008 ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

• Προγράμματα Αγωγής Υγείας

• Πρόγραμμα Δια Βίου Εκπαίδευσης

• Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Απόκτηση Βασικών Δεξιοτήτων στις Νέες Τεχνολογίες

ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2006-2007 ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

• Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

• Πρόγραμμα 1ο : " Νερό ως πηγή ενέργειας"

• Πρόγραμμα 2ο: "Ανακύκλωση"

• Προγράμματα Αγωγής Υγείας
  • Πρόγραμμα 3ο: "Ηλεκτρονικά παιχνίδια - κινητά τηλέφωνα, ελεύθερος χρόνος και εφηβεία"
  • Δείτε αποσπάσματα από την ταινία με θέμα "Ασφαλής χρήση των κινητών τηλεφώνων"
  • Look here: DVD with title "Safe use of mobile phones by children"
  • Πρόγραμμα 4ο: "Διατροφικές συνήθειες και μεταλλαγμένα τρόφιμα"

• Πρόγραμμα Δια Βίου Εκπαίδευσης

• Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Απόκτηση Βασικών Δεξιοτήτων στις Νέες Τεχνολογίες (ΗΡΩΝ)

Προσκυνηματική επίσκεψη του Γυμνασίου - Λ.Τ. Ιτέας στα Μετέωρα

Την Παρασκευή 21 Μαρτίου 2008 το Γυμνάσιο - Λυκειακές Τάξεις Ιτέας πραγματοποίησε επίσκεψη στα Μετέωρα για την παρακολούθηση της Ακολουθίας των Χαιρετισμών.

Μέσα στον επιβλητικό χώρο της Μονής του Μεγάλου Μετεώρου μαθητές, καθηγητές και εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων παρακολούθησαν με κατάνυξη την Ακολουθία των Χαιρετισμών.
Η υποδοχή και η φιλοξενία των μοναχών ήταν ιδιαίτερα συγκινητική και άφησε σε όλους μας τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ευχή και υπόσχεση όλων μας να μας δοθεί η δυνατότητα και του χρόνου να επαναλάβουμε την προσκυνηματική επίσκεψη.

Πολιτιστική Εκδήλωση
στο Γυμνάσιο Λύκειο Ιτέας

Με μια ευχάριστη και επιτυχημένη πολιτιστική εκδήλωση έκλεισε τη φετινή σχολική χρονιά το Γυμνάσιο Λυκειακές Τάξεις Ιτέας σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.
   .

Την πολιτιστική εκδήλωση του σχολείου μας τίμησαν με την παρουσία τους ο κ. Κ. Ζιάκας, Αντιδήμαρχος του Δήμου Φύλλου, ο κ. Α. Φιρφιρής  Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής, πλήθος κόσμου, εκπαιδευτικοί και μαθητές.
   Ο Διευθυντής κ. Γεώργιος Βαλαράκος που προλόγισε την εκδήλωση μεταξύ άλλων τόνισε ότι "…η σύγχρονη εκπαίδευση στοχεύει αφενός μεν στον εφοδιασμό των μαθητών με τις απαραίτητες γνώσεις για την επαγγελματική τους αποκατάσταση, αφετέρου στην καλλιέργεια ενεργών πολιτών μέσα από μια σειρά προγραμμάτων και εκδηλώσεων…"
Ο κ. Απόστολος Φιρφιρής Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής φανερά συγκινημένος αναφέρθηκε στους δεσμούς φιλίας που τον συνδέουν με τους δημότες του Δήμου Φύλλου αφού για 25 χρόνια υπηρέτησε και αγάπησε τον τόπο και τους μαθητές. Επίσης ως Πρόεδρος του Δ.Σ. του Δημοτικού Ωδείου Παλαμά δέχθηκε την πρόσκληση μας για την συμμετοχή της λαϊκής και δημοτικής ορχήστρας του Ωδείου στην εκδήλωση.
     Στον αύλειο χώρο του σχολείου και με ντεκόρ την ανοιξιάτικη φύση παρουσίαστηκε το θεατρικό έργο "Η θαυμαστή Μπαλωματού" του Φρειδερίκου Γκαρθία Λόρκα, μια λαϊκή κωμωδία με έντονο λυρισμό και ευαισθησία. από τους μαθητές της Α΄ Λυκείου. Την επιμέλεια της παράστασης είχε η καθηγήτρια κα. Καραμούρτου Άννα.

Ευχαριστούμε επίσης το Δήμαρχο Φύλλου κ. Αγγέλου Δημήτριο για την καθοριστική βοήθειά του, εξάλλου είναι γνωστή η αγάπη του για το θέατρο, καθώς και το Λαογραφικό Μουσείο του Δήμου Φύλλου που διέθεσε εκθέματα που αφορούσαν τη σκηνοθεσία.
     Οι μαθητές των τάξεων του Γυμνασίου χόρεψαν παραδοσιακούς δημοτικούς χορούς. Με εντυπωσιακό τρόπο οι μαθητές μας ταξίδεψαν από τον τόπο μας στην Ήπειρο, στη Ρούμελη και στη Μακεδονία. Την επιμέλεια είχε ο καθηγητής Αργύρης Ηλίας.
     Ακολούθησε η απονομή αναμνηστικών στους μαθητές της Γ΄ τάξης Λυκείου από την Κ. Μαρούλα Μηλαίου, πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Η συγκινητική χειρονομία θα θυμίζει στους μαθητές το τέλος της σχολικής ζωής  και οι ευχές θα τους συνοδεύουν στην αρχή μιας νέας ακαδημαϊκής ζωής.
      Όλοι όσοι παραβρέθηκαν στην εκδήλωση διασκέδασαν και χόρεψαν με το όμορφο μουσικό πρόγραμμα από τη λαϊκή και δημοτική ορχήστρα του Δημοτικού Ωδείου Παλαμά.