Ενημέρωση
Ως συμμετέχοντες μαθητές οφείλουμε να  επισημάνουμε  ορισμένα  σημεία  για την κυκλοφοριακή αγωγή όλων μας .
  • Παρατηρούμε  στην τηλεόραση(τηλεοπτικές  σειρές) ότι  οι  ηθοποιοί  δεν  φορούν  τη  ζώνη  ασφαλείας με  αποτέλεσμα να μην προβάλλουν  το  μήνυμα ότι "οι  ζώνες  σώζουν  ζωές"…
  • Ένα  άλλο πρόβλημα   είναι  η  σωστή τοποθέτηση σημάτων. Τοποθετούνται  σήματα  σε  σημεία  που  δεν  είναι  ορατά  για  τους  οδηγούς ή δεν είναι αρκετά και διάσπαρτα. Για παράδειγμσ μπροστά  στο  σχολείο μας δεν  υπάρχει πινακίδα και διάβαση  μαθητών. Υπάρχει  πινακίδα  που προειδοποιεί την  ύπαρξη  σχολείου, δεν είναι αρκετή  όμως  για  τους  οδηγούς.
  • Επίσης παρατηρήσαμε ότι στο χωριό Φύλλο, εκτός από τον κεντρικό δρόμο, δεν υπάρχουν σήματα στους περισσότερους δρόμους. Ακόμη σκεφτήκαμε ότι για να μην αναπτύσουν ταχύτητα στο δρόμο που διασχίζει το χωριό θα μπορούσανε να τοποθετηθούν σαμαράκια!!!
  • Κάτι άλλο που  μας  προβληματίζει  είναι  η  κατάσταση  των  σημάτων. Πολλά  σήματα  λόγω  φθοράς (π.χ. ξεθωριασμένα , σπασμένα) θα  πρέπει  να αντικατασταθούν  γιατί  δεν είναι ευδιάκριτα. Εκτός  από την  αντικατάσταση  των  φθαρμένων  σημάτων  το υλικό  κατασκευής  θα  πρέπει  να ανανεωθεί για  παράδειγμα  έντονα  χρώματα, ανακλαστικά, μεγαλύτερο  μέγεθος.
  • Αναμφισβήτητα, αν στους δρόμους υπήρχε αυστηρότερος έλεγχος από αρμόδιους   - όχι μόνο με στόχο οι αστυνομικοί να πιάνουν και να τιμωρούν πολίτες οι οποίοι έχουν παραβεί τον Κ.Ο.Κ- αλλά αντίθετα να τους συμβουλεύουν να γίνουν πιο ευσυνείδητοι  τότε ένα μεγάλο ποσοστό οδηγών θα κυκλοφορούσαν πιο προσεχτικά. Βέβαια, με τον όρο "αυστηρότερος έλεγχος" δεν εννοούμε οι οδηγοί να καταπιέζονται να κυκλοφορούν ασφαλέστερα μόνο και μόνο για να μην τους "πιάσει" η τροχαία αλλά να κατανοήσουν ότι η προσοχή που πρέπει να δίχνουν θα ωφελήσει τους εαυτούς τους!
  • Παράλληλα, ωφέλιμη θα ήταν η διδασκαλία μαθήματος κυκλοφοριακής αγωγής και στα παιδιά μικρότερων τάξεων των σχολείων. Σίγουρα, όταν κάποιος ενημερώνεται και μαθαίνει από μικρός τον Κ.Ο.Κ, τον κάνει κτήμα του και υπακούει στους κανόνες που τον διέπουν.

Προτάσεις
"Ασφαλώς κυκλοφορώ"